BLOGG.
Snabbhet genom enkelhet: Pulsmöten
Ledarskap inom Supply chain
I en serie inlägg ger Nina Wenell och Mats Edberg tips på hur du som ledare inom Supply chain skapar snabbhet. Dagens tips: Pulsmöten.
I en serie inlägg ger Nina Wenell och Mats Edberg tips på hur du som ledare inom Supply chain skapar snabbhet. Dagens tips: Pulsmöten.
+QDIP, Shop floor meeting, daglig styrning… kärt barn har många namn.
Oavsett vad metoderna och mallarna heter, är det viktigt att få till en daglig uppföljning av den operativa verksamheten med hjälp av någon slags visualisering i syfte att skapa samsyn, fira framgångar och synliggöra problem och tillsammans hitta lösningar.
I vissa fall stöter vi på frågor som ”måste vi verkligen ha så många möten, det är bättre att vi jobbar på”. Ibland stöter vi på organisationer som inte kommer i gång för att man fastnar i diskussion om metod och mallar.
Vår syn är att ”ja, vi måste ha dessa möten för att tillsammans driva verksamheten åt rätt och ett och samma håll och på så sätt komma snabbt fram”.
För att få till effektiva möten och engagemang är det viktigt med rätt agenda, en tydlig ledning av mötet samt att alla kommer förberedda med den information man ansvarar för. Vanligast bland agendapunkterna är någon slags uppföljning av skador/olyckor, kvalitet, leveransprecision, produktivitet. Beroende på typ av verksamhet kan fler områden behöva följas upp.
Att komma igång med själva uppföljningen brukar gå relativt smidigt. Konsten är att få till ett systematiskt förbättringsarbete baserat på de avvikelser som uppstår för att undvika att avvikelsen uppstår igen. Här gäller det att testa sig fram och hitta en nivå som fungerar för respektive verksamhet, men att verkligen ge sig hän och ta tag i avvikelserna.
Pulsmötesmetodiken kan även användas för uppföljning av utvecklingsarbete för att upprätthålla fokus på strategiska förbättringsmål trots att det finns en operativ verksamhet som kräver sitt.
Text:
Nina Wenell och Mats Edberg
Blogg
I en serie inlägg ger Nina Wenell och Mats Edberg tips på hur du som ledare inom Supply chain skapar snabbhet. Dagens tips: Dialog med Sälj och Marknad.
Blogg
I en serie inlägg ger Nina Wenell och Mats Edberg tips på hur du som ledare inom Supply chain skapar snabbhet. Dagens tips: Prioritering.
Bildspel
Nina Wenell och Mats Edberg har sammanställt förmågorna som du som ledare behöver för att lyckas inom Supply chain.
Blogg
Black week har dragit igång och många inom detaljhandeln hoppas bli vinnare genom försäljning. De handlare som har koll på sin Supply chain och lyckats anpassa den efter omvärldens svängningar, får ännu större fördelar. Nicklas Törnqvist kommenterar fem Supply chain-områden som blir avgörande i årets Black week och julhandel.
Podcast
Den senaste tiden har visat att förmågan till snabba förändringar inte går att underskatta. Stefan Vidal på medtech-bolaget Getinge tar oss med på en resa i de utmaningar som logistiken ställts inför den senaste tiden och även framöver.
Tjänst
Har ni utmaningar med er e-handel eller logistik (supply chain)? Våra experter hjälper dig till en snabb, smidig och enkel lösning.